הרצאות

מסופר מריו ועד קלאש רויאל - על התמכרות למשחקי מחשב

 מעצבי משחקי המחשב מאוד טובים בעבודתם. הם מריצים אלפי טסטים עם מיליוני משתמשים כדי ללמוד מה עובד ומה לא – אילו צבעי רקע, פונטים ואילו צלילים יוצרים את הכי הרבה זמן שהייה מול המסך והכי פחות תסכול. תקופת הסיכון הגבוהה ביותר להתמכרות לגיימינג (משחקי מחשב) ומסכים היא גיל ההתבגרות. לילדים המבלים מעל 3 שעות ביום מאחורי מסך יש שביעות רצון נמוכה יותר מהחיים, סיכוי נמוך יותר להרגיש אמפתיה כלפי אחרים ויכולת נמוכה להמודד עם הרגשתו שלהם בצורה נכונה.

הרצאה חדשנית וחשובה ביותר על התעשייה הממכרת את המוח למשחקי מחשב ומסכים ועל הנזק הבלתי הפיך שנגרם להפתחות הפיזית של הילד לצד כלים ישומיים למניעת התמכרות וגמילה. 

בית ריק - תרבות הבילוי והפנאי של בני הנוער

השירותים שלנו:

 הרצאות לילדים ונוער

 

זה פייק! - על אמת ושקר במדיה

כיתות מומלצות: ד'-יב'

פייקניוז הוא הוא מידע שמטרתו להטעות. כעס וזעם מתפשטים מהר יותר ברשת ולרוב מתודלקים ע"י מידע מוטעה שמטרתו לייצר שיתופים. ככל שהטכנולוגיה הופכת להיות מורכבת יותר נהיה קשה להבדיל בין תמונות וסרטים אמיתיים וערוכים לצד מידע אמין ומידע שקרי. 

מידע מוטעה ישותף במהירות גבוהה פי 10 ממידע אמיתי וכך הוא נתפס אמין אף יותר. 

בהרצאה, באמצעות מגוון סיפורים ודוגמאות מהיום יום, לומדים המשתתפים על סוגי הפייק ניוז הקיימים, המטרות של המפיצים אותו והכי חשוב - כלים לזיהוי אמת ושקר במדיה. 

סאחי כן או לא? - על חומרים ממכרים ואופן ההתמודדות עימם

כיתות מומלצות: ז'-יב'

המוח של מתבגר הוא כמו פרארי עם בלמים של פורד פיאסטה. התמכרויות מתרחשות

בגיל ההתבגרות, כשהמוח עדיין מחווט את עצמו לעולם. לכן, מבלי להצהיר על כך באופן גלוי, תעשיות האלכוהול, סמים, סיגריות ופורנו פונות אל בני נוער. הן יודעות שברגע שיצליחו "ללכוד" משתמש חדש, הן זכו בלקוח להרבה שנים. 

הרצאה מרתקת, שמדברת אל בני הנוער, על הסיבות לתלות במסכים, הקשר בין רשתות חברתיות לדימוי גוף, בדידות, דיכאון ושימוש בסמים, החומרים הממכרים הרבים שנמצאים סביבם ומנסים ללכוד את תשומת ליבם, הכוח הלא מודע של לחץ חברתי וכיצד ניתן לעמוד בפניו וכיצד הם יכולים לגדול ולהיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם ללא תלות בחומרים חיצוניים. 

קנאביס (גראס) - זה לא סתם פרח

כיתות מומלצות: ט'-יב'

העלייה הדרמטית בשנתיים האחרונות בשימוש במריחואנה בקרב בני נוער נובעת ממסרים המועברים בסדרות הטלוויזיה והיוטיוב, שיח מטעה על ליגליזציה, קלות ובטיחות הגישה לסם ואי הבנה לגבי ההשפעות הקשות שיש לקנביס על מוח של מתבגר, שהן שונות ממוח שסיים את התפחותו (לאחר גיל 25).

הרצאה נוגעת וחשובה על הקנאביס ונגזרותיו, הסיבות לשימוש בו, המסרים המבלבלים מהסביבה, השפעות הסם ונזקיו למתבגרים, כיצד נוצרת תלות בשימוש, למה מתכוון החוק ב - "אי הפללה" ומתן כלים להתמודדות עם לחצים חברתיים המעודדים שימוש בסם. 

אלכוהול. אתה לא צריך את זה

​כיתות מומלצות: ח'-יב'

בקרב בני נוער אלכוהול נתפס כסם חוקי ותרבותי אשר החשיפה אליו מתרחשת בטקסים משפחתיים בגיל צעיר. בניגוד למבוגרים, בני נוער שותים כתוצאה מלחץ חברתי, תדמית ובמטרה להשתכר וזאת בתקופה בה המוח שלהם רגיש יותר להשפעות הקצרות וארוכות הטווח של האלכוהול. 

בהרצאה מבינים המשתתפים ממה מורכב אלכוהול, מה הסיכונים הייחודים שיש לו למוח מתבגר, כיצד משפיע לחץ חברתי על שתייה, מה הקשר בין רשתות חברתיות לשתיית אלכוהול, מהי שתיה מבוקרת, מהו אלכוהול מזוייף וכיצד ניתן לקבל החלטות נכונות יותר בבילוי. 

שיכורים על ההגה - על אלכוהול ונהיגה

​כיתות מומלצות: יא'-יב'

למה נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא גורם סיכון מרכזי לתאונות דרכים בקרב בני נוער  וצעירים? איך יכולה גם כמות מזערית לפגוע בכישורי הנהיגה? אילו השפעות יש לאלכוהול על הנהיגה? מה אומר החוק לגבי נהגים צעירים? כיצד לבחור נהג תורן?

הרצאת חובה רגע לפני שבני נוער מקבלים רשיון נהיגה בה הם נחשפים לסיפורי מקרה של צעירים בגילם אשר שתו ונהגו, לומדים על ההשפעות הייחודיות שיש לאלכוהול על מוח מתפתח ורוכשים כלים כיצד לשמור על עצמם וחבריהם מאחורי ההגה.

סיגריה? זה לא קול! - על סיגריות ונרגילה

כיתות מומלצות: ו'-י'​

תעשיות הסיגריות יודעות שקהל היעד שלהם הם בני נוער. טווח הגילאים הממוצע להתחלת עישון הוא 14-19 ומספיקות 2 סיגריות כדי לייצר אצל המוח המתבגר תלות לניקוטין. 

בהרצאה חוויתית ומרתקת לומדים המשתתפים להבין שהסיבות לעישון הן לרוב לחץ חברתי ו"פוזה", שנרגילה היא לא פחות מזיקה מסיגריה, מה ההבדל בין סיגריה רגילה לסיגריה אלקטרונית, אילו חומרים מסוכנים מסתתרים בתוך הסיגריה, מה המסרים הסמויים המעודדים עישון ומועברים בסדרות ופרסומות  וכיצד מרגישים 5.5 דקות מהחיים אשר אותם מקצרת כל סיגריה. 

לכודים ברשת - על גלישה בטוחה ותלות במסכים

כיתות מומלצות: ד'-יב' (להרצאה גרסאות מותאמות לכל שכבת גיל)

ישראל ממוקמת במקום ראשון באירופה בהתמכרות של ילדים לאינטרנט. מתבגר ממוצע מקבל 1,700 הודעות ווטסאפ ביום ומבלה בין 5-7 שעות מאחורי מסך. גלישה ברשתות החברתיות מעלה משמעותית את הסיכון לאלימות מינית ושימוש בסמים ואלכוהול ומעלה את רמות הבדידות, החרדה והדיכאון. בעידן האינסטגרם והטיק טוק עלה שיעור הפרעות האכילה אצל בנות ושיעור הילדים המנסים לפגוע בעצמם כתוצאה מבריונות ושיימינג ברשת.

 הרצאת השנה על התמכרות לאינטרנט והשפעת המסכים ​והרשתות החברתיות על דימוי גוף, חמלה ואמפתיה, רמות הבדידות, הדיכאון והחרדה. בהרצאה באמצעות דוגמאות מעולם המתבגרים ממוחשים המסרים המועברים בשירים, בתמונות שמועלות לאינסטרגם ובאמצעות סרטים שונים את המחיר שאנחנו משלמים על שיטוט ממושך מדי באינטרנט ואילו כלים עומדים לרשותנו כדי לחיות חיים טובים ומאושרים לצד הטלפונים ולא בשליטתם. 

מטטריס ועד GTA - על התמכרות למשחקי מחשב

כיתות מומלצות: ד'-ח'

מעצבי משחקי המחשב טובים מאוד בעבודתם. הם מריצים אלפי טסטים על מיליוני

משתמשים כדי ללמוד מה עובד ומה לא - אילו צבעי רקע, פונטים וצלילים יוצרים את הכי הרבה זמן שהייה מול המסך והכי פחות תסכול של המשתמש. תקופת הסיכון הגבוהה ביותר להתמכרות לגיימינג (משחקי מחשב און-ליין) ומסכים היא גיל ההתבגרות. גיימרים בגילאי 10-15 אשר שיחקו יותר מ - 3 שעות יש פחות שביעות רצון מהחיים, סיכוי נמוך יותר להרגיש אמפתיה לאחרים, ויכולת נמוכה להתמודד עם הרגשות שלהם בצורה ראויה. 

 

הרצאה חדשנית ומרתקת על התעשייה הממכרת את המוח למשחקי מחשב ומסכים ועל הנזק הבלתי הפיך שנגרם להתפתחות המוח המתבגר. בהרצאה ניתנים כלים יישומיים למניעת תלות והמלצות על משחקי וידאו מותאמים.

מיניות בריאה

כיתות מומלצות: ז'-יב' (מומלץ להפריד בין בנים לבנות)

חשיפה לתכנים מיניים מתחילה מיום שיש לילד גישה חופשית לאינטרנט. הפורנו הופך

לכרטיס הכניסה שלו לעולם המין והמיניות וכך מפתחים ילדים ובני נוער תפיסות מיניות שגויות ומבלבלות.

הרצאה על השינויים הפיזיולוגיים והרגשיים שעובר המתבגר, איך מתגבש דימוי גוף,  ההבדל בין הטרדה לחיזור, בין הסכמה לרצון, סטריאוטיפיים מגדריים כפי שהם מופיעים בסדרות טלויזיה, יוטיוב ושירים, מהי אינטימיות ואהבה ומה השיקולים לקיום יחסי מין, כיצד פורנו משפיע על המוח, האם הוא ממכר ולמה הוא משבש את התפיסות שלנו מהמציאות.

חיזור אלים וזוגיות בריאה

כיתות מומלצות: ח'-יב' (קיימת גרסה מותאמת לכל שכבת גיל)

זוגיות בריאה, גם בגיל ההתבגרות, מורכבת מאמון, כנות, כבוד, שוויון ונכונות להתפשר. מערכות יחסים אלימות קיימות גם בקרב מתבגרים ועשויות להכיל אלימות פיזית, רגשית ו/או מינית.

על רקע ריבוי מקרי האלימות כלפי נשים, יש ללמד בני נוער מגיל צעיר לזהות סימנים מקדימים לקשר אלים.

הרצאה על מערכות יחסים, התאהבות ואהבה, כיצד מתעצבות הציפיות שלנו, אלימות מקוונת, קנאה בקשר, חיזור והטרדה, הסכמה מול רצון, קוים אדומים ונורות אזהרה, שלבים בהתפתחות של קשר, התמודדות עם פרידה, סטריאוטיפים מגדריים בזוגיות, בשלות לקיום יחסי מין ותפקידם של העומדים מהצד בקשר אלים.

בהרצאה ניתנים כלים פרקטיים לזיהוי סימנים מקדימים להתנהגות של שליטה, השפלה ואלימות ודרכי התמודדות להבעת רגשות ומחשבות, התנהגות אסרטיביות, סיום הקשר ופניה לעזרה במידת הצורך.

השפעות החשיפה לפורנוגרפיה

כיתות מומלצות: ז'-יב' 

מחקרים מראים ש - 90% מהנערים צופים בפורנו על בסיס שבועי ו - 30% מהבנות. הפורנו הפך לכרטיס הכניסה של בני נוער לעולם המין והמיניות, יוצר תלות ומשבש את תפיסתם לגבי מיניות בריאה, זוגיות ויחסי מין. 

בהרצאה נחשפים המשתתפים למרחב הפורנוגרפי, לומדים על הפער בין המיתוסים למציאות בפורנו, על ההבדל בין מין ליחסי מין ומקבלים כלים לצמצום השימוש וחיבור מחדש לעצמי ולדמיון. 

החיים בורוד - על זהות ונטייה מינית

כיתות מומלצות: ח'-יב'

מהי הומופוביה? מדוע היא  מתרחשת וכיצד היא מתבטאת? מה המחיר אשר משלם מתבגר על חיים "בתוך הארון"? מה ההבדל בין נטייה מינית לזהות מינית? כיצד מתפתחת הנטייה המינית? למה קשה לנו לקבל את זה? מה חווים הורים לילד להט"ב?

 

הרצאה חשובה על דעות קדומות וסטריאוטיפים, התפתחות התרבות ההומו-לסבית, היחס והמחירים שמשלמים מתבגרים על נטייתם המינית, שלבים בהתפתחות הנטייה המינית וכיצד חברים, הורים ואנשי מקצוע יכולים ללוות ולתמוך.

גם אתה יכול להיות מנהיג - על מנהיגות חיובית של נוער

כיתות מומלצות: ה'-יב'

בני נוער מתמודדים עם אתגרים, פיתויים ולחצים רבים אשר עלולים לייצר חוסר מוטיבציה ונטייה להשפעות של לחץ חברתי שלילי המובילים לפגיעה בלימודים, התנהגויות סיכוניות ושימוש באלכוהול וסמים אחרים. בתקופה זאת חשוב לחזק את תחושת האחריות האישית והקבוצתית, יכולות הבחירה והכלים העומדים לרשותם לקבלת החלטות נכונה במציאות משתנה ומבלבלת.

הרצאה מעוררת השראה הסוקרת את סיפוריהם של מנהיגים ואנשים משפיעים כדוגמת דפני ליף, יונתן דנילוביץ', נטע ברזילי, רוזה פרקס, עדי אלטשולר, בנקסי, ועוד. דרך הסיפורים ובחינה של ניסויים על הובלה והשפעה לומדים המשתתפים לזהות עקרונות והתנהגויות למנהיגות אישית וחברתית מופתית. 

Please reload

 
 
 
 

צרו איתנו קשר

054-2268369
רח' ויצמן 14, תל אביב