לדחות את גיל השימוש - למה זה כדאי?

פורסם בעיתון "הארץ" https://www.haaretz.co.il/family/.premium-1.8412046מהדו"ח השנתי של המועצה לשלום הילד, שהתפרסם השבוע עולה ש-50% מהילדים מקבלים מהוריהם סמארטפון כבר בגיל 10 עד 12, ושהורים רבים אינם מגבילים את זמן המסך של ילדיהם (43%).


בזמן שבכירי עמק הסיליקון מציבים מגבלות נוקשות על ילדיהם בנושא זמן מסך, נראה שבארץ המגמה הפוכה. הממצאים בשטח, כמי שפוגש ילדים והורים על בסיס יומי כחלק מעבודתי, מראים שלעיתים קרובות ילדים כבר בכיתה א' מגיעים ילדים לבית הספר עם סמארטפון.


למה זה בעייתי? בין השאר בגלל שמחקרים עדכניים מראים שליישומים בסמארטפון יש את הפוטנציאל ליצור את אותן תגובות מוחיות המתרחשות כאשר עושים שימוש באלכוהול וסמים או כשמהמרים. תקופת הילדות משתנה ולעיתים קרובות הטכנולוגיה גוזלת מילדים את האפשרות להיות ילדים. בסדנאות שונות שאני מעביר משתפים ילדים רבים על הנוחות של להישאר מאחורי מסך על חשבון מפגש חברתי פנים אל פנים. בכך מאבדים הילדים את האפשרות לפתח מיומנויות רגשיות וחברתיות אשר ללא ספק יידרשו להם גם בעולם העבודה העתידי.

שנות בית הספר היסודי מפתחות את הבסיס להישגיו האקדמיים של הילד. מחקר ארוך טווח של ארגון הבריאות האמריקאי ב-21 ערים שונות, שכלל ראיונות וסריקות מוחיות של 11 אלף ילדים בין גיל 9-10, מציג כבר עכשיו שינויים מוחיים משמעותיים בין ילדים שעושים שימוש בסמארטפון, טבלטים ומשחקי וידאו לבין כאלה שלא. ילדים שבילו מעל שעתיים ביום בצפייה במסך קיבלו ציונים נמוכים יותר במבדקי שפה וחשיבה. מחקרים נוספים הראו שעצם הנוכחות של סמארטפון ליד הילד עשוי להביא לירידה ממוצעת של 10% בציוניו.


הנוכחות של הסמארטפון פוגעת במספר שעות השינה ובאיכות השינה של הילד. ילדים רבים מדווחים על קושי להניח אותו בצד, חלקם מתעוררים באמצע הלילה מהודעות  שהם מקבלים מחבריהם וממשיכים להתכתב. בנוסף אור המסך מעכב את הפרשת המלטונין, הורמון השינה, שמיוצר בחשיכה. חוסר שינה הוא גורם מוביל לבעיות בריאותיות והתפתחותיות אצל ילדים כמו השמנה, דיכאון, עיכוב גדילה, בעיות קשב וריכוז ואלימות.

לילדים אין עדיין את המיומנויות הנדרשות כדי להתמודד עם מגוון המניפולציות בהם עושים שימוש אפליקציות שונות. ההשוואה החברתית שהיא מנת חלקם של האנשים הפעילים ברשתות החברתיות מייצרת תחושה שהם תמיד מפספסים משהו שמתרחש במקום אחר, לצד התחושה שחייהם האישיים משעממים ביחס לאלה של חבריהם. מחקר של ארגון הבריאות האמריקאי הראה ששימוש כבד ברשתות חברתיות בקרב צעירים נמצא בהתאמה לעליה בשיעור הדיכאון. לזה מתווספות ההתראות הבלתי פוסקות המתקבלות בסמארטפון ומגבירות את רמת הורמון הקורטיזול במוח הגורם למתח ומעלה את הסיכון להפרעות חרדה.


שליש עד חצי מהילדים סובלים מרמה כלשהי של בריונות ברשת. יותר מתבגרים עלולים לנסות להזיק לעצמם כתוצאה מפגיעה שחוו ברשת מאשר מפגיעה שמתרחשת פנים אל פנים. ילדים רבים מדווחים שלא ישתפו את הוריהם במקרה שנפגעו. מחקר של איגוד רופאי הילדים האמריקאי בקרב כ-5,000 ילדים בכיתות ג'-ה' מצא שלילדים עם סמארטפון יש סיכוי גבוה משמעותית להיפגע מבריונות ברשת מאשר לילדים ללא סמארטפון. הסיבה המשוערת היא הזמינות הגבוה יותר של אפשרויות הפגיעה והפגיעות האופיינית לגיל.


בעוד מיניות של ילדים מאופיינת ברוך וחום ומתפתחת באמצעות חקר עצמי, הגישה החופשית לאינטרנט חושפת את הילדים למיניות רוויית תשוקה ואלימות אשר בגילאים צעירים יכולה להיחוות כפגיעה מינית טראומטית. בנוסף, לא מעט אפליקציות הן פתח לעברייני מין האורבים באמצעותן לילדים.


לכן, כאמור, בכירים רבים בעמק הסיליקון דוחים את גיל מתן הסמארטפון לילדיהם עד שאלה יהיו בני 14. במקום זה, מקבלים הילדים טלפון בטוח המאפשר קבלה והוצאה של שיחות והודעות בלבד. אז מדוע איפוא אנחנו הישראלים רק הולכים ומקדימים את הגיל בו ילדים מקבלים את המכשיר הזה?


הפתרון הראשון במעלה הוא לדחות ככל האפשר את הענקת הסמארטפון לילדים. זה קשה כאשר כל הילדים בכיתה אוחזים במכשיר חכם ורק הילדים שלנו לא, ובכל זאת חשבו על זה שאתם מצילים אותם, את הבריאות הפיזית והנפשית שלהם. ונסו גם לשכנע הורים אחרים בכיתה, או אולי את כל הכיתה באמצעות ועד הכיתה או ועד השכבה, לקבל החלטה קולקטיבית שאף אחד מהילדים לא מקבל סמארטפון בשנת הלימודים הנוכחית. אם הם דואגים לילדיהם ורוצים לעמוד איתם בקשר, ספרו להם על הטלפונים הבטוחים, שמאפשרים תקשורת איתכם בלי החסרונות העצומים של הסמארטפון. 


חשוב גם שמשרד החינוך יהיה מודע לסוגיה. זו אחת המטרות של מיזם הורים בשם "תנו לגדול על שקט", שפועל בכ-500 בתי ספר ברחבי הארץ ומעודד הורים להתארגן יחד בכדי לדחות את גיל מתן הסמארטפון לכל ילדי הכיתה. הקולקטיב פועל גם מול הרשויות המקומיות וכמה מהן (כמו תל אביב-יפו והוד השרון) הצטרפו למיזם ופועלות בו בקנה מידה עירוני. ככל שהורים רבים יותר יצטרפו למהלך כך יהיה קל יותר לכולנו, ובריא יותר לילדינו.

צרו איתנו קשר

054-2268369
רח' ויצמן 14, תל אביב