top of page

"לא הקאת לא נהנית" - על מסיבות טבע של נועררבות מדובר בשנים האחרונות על תרבות מסיבות הטבע של בני נוער ומה שמתרחש שם. כדי להבין קצת יותר נפגשתי לשיחה עם אלעד (שם בדוי, הפרטים המלאים שמורים במכון) או כפי שהוא מוכר בעירו אלעד ה – DJ . נער בן 16.5, תלמיד כיתה יא', חכם ורהוט שאם כבר הייתי מסכים שהילד שלי יצא למסיבת טבע, אז כדאי שזאת תהיה מסיבה שבה אלעד נמצא.

לעולם הסאונד והתקליטנות נחשף אלעד בגיל 10 כאשר היה מדמיין את עצמו על המיקסרים של בי"ס בטקסים ובאירועים. את דמי הכיס שחסך באותה שנה השקיע ברמקול ראשון ובמיקסר. משם בעבודה קשה ועם תשוקה עזה לעולם המוזיקה, פילס את דרכו להפקות הגדולות בארץ.

עם הזמן, צבר לעצמו קהל לא קטן של מעריצים ובשנה האחרונה חימם בהופעותיהם כמה מהאומנים המוכרים בארץ.

באזור מגוריו, הוא שם דבר בקרב מסיבות הנוער והצעירים.

אתה מתפרנס לא רע בגיל צעיר?

מסיבה ממוצעת, מקום פתוח, 100 ילדים – 2,500 ₪ לשנינו. אנחנו מתלקטים ביחד. כמה שירים אביב כמה שירים אני.

מה זאת מסיבת טבע?

רק כשהתחלתי להיכנס לעולמות האלה הבנתי שיש מסיבות מחתרתיות ולא מחתרתיות. בד"כ המוזיקה שמושמעת שם היא טרנס. זאת מוזיקה קצבית בהילוך מאוד גבוה. הרמקולים חזקים במטרה להרעיד את הרוקדים ואת הקרקע. לרוב גם תהיה תפאורה תואמת, תאורה ייחודית ועוד כל מיני הפתעות.

אתה מופיע בכל סוגי המסיבות?

לא. אני מופיע רק במסיבות עם אישורים. כנראה שהופעתי בכמה מחתרתיות אבל הניסיון לימד אותנו לא ללחוץ PLAY לפני שאנחנו רואים אישורי משטרה. ת'כלס גם במחתרתית אי אפשר להאשים אותי כי אני רק באתי לעשות את העבודה שלי. אני לא מפיק המסיבה. אבל שוטר שממש ירצה יצליח להפיל עלי את התיק. אפשר להחרים לי את הציוד, ובכלל זה לא חוקי. נקודה.

מה ההבדל בין סוגי המסיבות?

כשהמסיבה מאושרת יש ביטוח, המשטרה מבצעת בקרות במהלך הערב. לפעמים גם עומדת בכניסה ניידת במשך כל המסיבה. יש אוהל לבדיקת סמים ואלכוהול. המפיק מחויב לכמות מאבטחים, אישורי קק"ל, גידור סביב מתחם המסיבה ועוד. השוטרים שופכים אלכוהול ואם צריך גם סוגרים את המסיבה.

איך משווקים את המסיבה?

בעיקר דרך האינסטגרם, ווטסאפ ויוטיוב. לחברות ההפקה יש אלפי בני נוער על תקן יחצ"נים. המטרה שלהם היא למכור כמה שיותר כרטיסים כי על כל כרטיס שביעי הרווח הולך לכיס שלהם. זה כסף יחסית קל. כרטיס ממוצע יעלה 80 ₪. ביחד עם הסעה זה יכול להגיע גם ל – 160-200 ₪. ככל שמתקרבת המסיבה המחירים עולים. למסיבה יכולים להגיע 50 איש וגם 2,000 איש. תלוי בהיקף ההפקה.

מתי מקבלים את המיקום של המסיבה?

הרבה פעמים לא יודעים עד להגעה. מקבלים כיוון כללי כמו למשל "ההרים של מודיעין" אבל רק הנהג יודע לאן בדיוק להגיע. יש מסיבות ששעה לפני האירוע שולחים את נקודת הגעה בווטסאפ בהודעה קולית ורק אחרי שאתה מגיע לנקודה ושולח תמונה שולחים לך את המיקום המדויק. למסיבות כאלה מגיעים חבר'ה מכל הארץ שעד הרגע האחרון לא יודעים איפה תהיה המסיבה אבל זה לא ימנע מהם להגיע.

איך האלכוהול מגיע למסיבות?

אם זאת מסיבה מחתרתית אז יש הרבה פעמים בר חופשי שמופעל ע"י בני נוער. אתה משלם בערך 200 ₪ למסיבה כולל שתיה חופשית.

מתי מתחילה השתייה?

לפני ההסעה, בהסעה, במסיבה. בד"כ זה וודקה. בממוצע ילד מגיע למסיבה אחרי ששתה 3/4 מהקיבולת שלו לאותו ערב.

איך הנהג מתמודד עם חבורת השיכורים שהוא מסיע?

הוא לא יכול להגיד כלום. זאת הפרנסה שלו. אם הוא לא יאפשר לשתות הוא יפסיד את הלקוח. האינטרס של חברת אוטובוסים היא להוציא את כל צי האוטובוסים שלה למסיבה. מדובר בהסעות מכל הארץ. אם בני נוער יבינו שאי אפשר לשתות, אז המפיקים יחליפו חברה. מצד שני, אם יהיה אפשר לשתות באוטובוס אז יחתימו אותך לעוד הפקות של הליין הזה.

אתה שותה?

אני לא מהשותים. בטח לא משתכר. בגיל 13 הייתי פעם ראשונה בתור סאונד מן במסיבות טבע של בני 17, ראיתי מה קורה שם ונבהלתי. מכות, הקאות, אנשים באטרף. אחרי שראיתי את זה שוב ושוב במסיבות התחלתי להילחץ. ככל שהתבגרתי הבנתי שזה בגלל האלכוהול, הגוף דוחה את האלכוהול. הבטחתי לעצמי שאני לא אגיע למקומות האלה. אני רואה ילדים במסיבות מקיאים, למחרת קמים הפוכים ועם כאבי ראש. לא מתאים. נבהלתי. גם שותף שלי.

אתה חושב שהם נהנים מהקטע של להקיא והתחושה בבוקר שאחרי?

יש משפט שאומר "לא הקאת לא נהנית". זה משפט שמצחיק אותי. אתה מקיא, אתה משתחרר ואחרי זה חוזר לשתות עוד, מתפרע עוד יותר ואז שוב מקיא. אני רואה חברים בדאון, ואז הם מקיאים שותים ושוב חוזרים לרחבה. יש לי פרצוף של אבא מאוכזב כשאני רואה את החברים שלי ככה.

הורה ממוצע, שיגיע למסיבה כזאת, עד כמה הוא יהיה מופתע ממה שהילד שלו עושה שם?

באחת המסיבות שהייתי, בחצר של בית, ילד בן 15 איבד הכרה מערבוב של אלכוהול. אני עשיתי כמה קורסים של עזרה ראשונה, עזרתי לו כמה שיכולתי אבל הוא לא הגיב. הכנסנו אותו לאוטו והתלבטנו אם לנסוע לבי"ח או לחכות לאמבולנס. בינתיים ההורים שלו הגיעו. הם כל כך היו מופתעים מזה שהילד שלהם שותה עד שהם היו בטוחים שמישהו גרם לו לאיבוד הכרה ושזה לא האלכוהול.

בד"כ דברים כאלה קורים לקראת סוף הערב, סביבות 12 אחת בלילה. כשאני רואה כזה מקרה, אני מזעיק אמבולנס וסוגר את המסיבה.

תמיד יש מישהו שמאבד את ההכרה?

לא. אבל המון זרוקים שם, שפוכים מאלכוהול.

עד כמה היית מסכים שאחותך תלך למסיבות האלה?

לא הייתי מסכים. אני יודע מה הולך שם. בנים שולחים ידיים, דוחפים, מכות. בנות לא תמיד מוגנות שם. הרבה בנות מסתובבת בקבוצות כדי לשמור אחת על השנייה.

זה רק אלכוהול?

במסיבות נוער 16-17 יש סמים. אלכוהול כבר יש מגיל 12. אם זאת מסיבת טראנס יש הרבה יותר סמים. בעיקר גראס. יש כאלה שמעשנים ושותים ביחד. זה גומר אותם. הם זרוקים בצד כמו בובות.

הורים צריכים להיות מודאגים כשהילד שלהם יוצא למסיבה?

רובם כן. גם הורים שיודעים שהילד שלהם שותה, אין להם מושג כמה הוא שותה, מה הוא שותה ועם מה הוא מערבב את זה. הורים לבנים גם לא תמיד יודעים את כמות הקללות והאיומים שיש בין בנים. במסיבות גדולות כמו בהאנגרים יש גם הרבה אלימות.

מה קורה בסוף הערב עם ילדים שעדיין שפוכים?

חברים שלהם מעירים אותם. אם ההורים של הילד יודעים שהוא שותה אז יחזירו אותו לבית שלו. אם הם לא יודעים, החבר יארח אותו. בבוקר הוא יסביר לו מה קרה וישלח אותו חזרה הביתה. להורים שולחים ווטסאפ שאומר שהילד נרדם.

משקרים.

הוא נרדם. לא?

יש הבדל בין שתייה של בנים לשתייה של בנות?

יש את הבנות הבודדות שנזרקות, מקיאות, ושותות כמה שהן רוצות. אבל לרוב בנות יותר שומרות על עצמן.

מה המסר שלך להורים המודאגים?

הרוב עוברים את זה בשלום..

טיפים להורה המודאג:

מסר ברור – לגבי שתייה וצורת הבילוי. מסר לא נמדד לפי מבחן התוצאה אלא לפי מה שאתם חושבים שנכון עבור הילד. כאשר לילד יש מסר ברור, גם כאשר הוא יצא מהבית, הסיכוי שיישאר קרוב לגבול (גם אם יחצה אותו) הוא גדול יותר.

קביעת שעת חזרה – זכרו שהסכמים לא משנים באופן חד צדדי. אם קבעתי ש – 1 בלילה היא שעת החזרה, אז אל תסכימו למצב בו ב 1:30 הילד שולח הודעה שבה הוא מעדכן שמאחר. בכלל, בלילה עדיף לשמוע את קולו של הילד ולא להסתפק בהודעה. ייתכן מאוד שהוא שיכור מדי כדי לשלוח הודעה ולכן לא הוא שלח אותה.

שינה בבית – לאחר המסיבה חוזרים לישון בבית.

אכיפה - נכון לגבי כל הסכם עם הילד. היו ערים, קבלו את הילד עם חזרתו, בררו מה מצבו, התעניינו בשלומו.

נוכחות ובקרה - בררו האם מתוכננות מסיבות כאלה באזורכם ודאגו שבכל מקרה, תהיה שם נוכחות הורית בתורנות לאורך כל הערב. הנסיון מראה שזה מפחית משמעותית את היקפי השתייה ורמה הסיכון שהילדים נמצאים בה.

bottom of page