top of page

למה ילדים משקרים ואיך להתמודד עם זה

לתחמן, שקרים לבנים, חצאי אמת – איך שלא נתייג את זה, מתישהו ילדים כנראה ישקרו לנו. הקטנים ימציאו

סיפור על למה אין מצב שהיא בעטה באחיה הקטן, והגדולים אולי ישקרו על שיעורי בית או מקומות שהם יצאו לבלות בהם.


מחקר של ויקטוריה טלוור, מאונ' מקגיל במונטריאול, בדק שקרים בגילאי שנתיים עד ארבע. החוקר השאיר את הילד לבד בחדר עם קופסא ואמר לו לא להציץ. כמעט כל בני השנתיים הציצו ושליש מהם שיקרו לגבי זה. אצל בני 3-4 מעל 60% הציצו וכמעט כולם שיקרו וטענו שלא הציצו. אנחנו לומדים מזה שלגדולים יותר יש יותר משמעת עצמית להימנע מלהציץ אבל יש סיכוי גבוה יותר שהם ישקרו

לפעמים זה תופס אותנו בהפתעה. רגע אחד הם אמרו רק אמת ופתאום הם רוב הזמן משקרים. אבל אם נבין למה זה קורה נוכל להתמודד עם זה בצורה שקולה ונכונה ולא להילחץ.

ילדים משקרים כי הם גילו יכולת חדשה והם מנסים אותה כמו שהם ניסו הרבה יכולות אחרות בעבר .

לשקר דורש חשיבה מתוחכמת. הילד צריך לא רק לדמיין משהו שהוא לא נכון אלא גם לצפות איך האחר יגיב להמצאה, לזכור את הסיפור שהמציא ולשלוט בדחף לפלוט את האמת. סוג השקרים והרמה שלהם משתנים לפי הגיל:


הם מתחילים לשקר בסביבות גיל 2-3. בשלב הזה הם עוד לא מבינים לגמרי את ההבדל בין משהו שהם מדמיינים לבין משאלות ופנטזיות שיש להם. למשל רגשות חזקים יכולים לגרום לילד בן שלוש להתעקש שאחיו התינוק אכל לו את העוגייה בזמן שברור שזה לא קרה. בגיל הזה עדיף לנקוט בגישה מתונה ולענות בדיפלומטיות תשובה שמשאירה מקום לספק כמו: "באמת? אז זה בטח לא פירורים שאני רואה על הסנטר שלך". שקרים אחרים יתמקדו בהכחשה של התנהגות לא רצויה. בד"כ מדובר במשאלת לב יותר מאשר רצון שלהם לרמות. מנקודת המבט של ילד אם הוא יגיד שהוא לא עשה את זה אז ההורה לא יכעס ואיכשהו באופן קסום זה ימחק את ההתנהגות. בגיל הזה כדאי לעודד אמירת אמת ע"י חיזוקים חיוביים והקראה של ספרי ילדים מתאימים.


בסביבות גיל 4 הם כבר יודעים את ההבדל בין אמת לשקר ושלשקר זה רע אבל הם גם רוצים לרצות את המבוגרים אז הם משקרים כדי להסתיר התנהגות לא רצויה. אז הם יכולים להשיב בנונשלנטיות "לא" כששואלים אותם אם הם אכלו את השוקולד. תנצלו כל הזדמנות כדי להסביר מה זה שקר ולמה זה רע ורצוי לעשות את זה מיד אחרי שהשקר נאמר. העבירו מסר שיושרה ואמירת אמת הם ערכים חשובים. תהיו אסרטיביים בתגובה לשקר: "זה נשמע שאתה לא אומר את האמת" או "את בטוחה שזה מה שקרה?" אבל תשחררו אחרי שהקשבתם ובעדינות תיקנתם את הילד.


בסביבות גיל 6-8 הם כבר יכולים לדבוק בסיפור שקרי באופן שישמע אמין. לפעמים כמות הכללים בגיל הזה היא רבה מדי עבור ילדים והם משקרים כדי לווסת את הלחץ והעומס או כדי לא להסתבך. על רוב השקרים כמו "לא היו שיעורים היום" קל לעלות. דברו על זה בפתיחות והמשיכו להקריא סיפורים רלוונטים .תחזקו את הילד כשהוא מדבר בכנות.


בגילאי 9-12 ילדים מתחילים לבסס מוסר ומצפון ואז גם מרגישים רגשות אשמה אחרי שהם משקרים. זה גיל שאפשר כבר להסביר בצורה ישירה יותר את ההבדל בין פגיעה באמון לשקר לבן, שהמטרה שלו היא למנוע העלבה של מישהו אחר


בתחילת גיל ההתבגרות השילוב של התפתחות מהירה שמשפיעה על האימפולסיביות והדחפים שלהם לצד הרצון הטבעי ליותר עצמאות יכולה להוביל למצבים בו הם לא אומרים את האמת. אנחנו נראה ירידה בסוגים מסוימים של שקרים אבל מצד שני עלייה בשקרים בנוגע למידע שהם תופסים אותו כפרטי או במצבים שהם חושבים שחוקי הבית קשיחים מדי. למשל מתבגרת שההורים שלה לא מרשים לה להתלבש בצורה מסוימת תיקח איתה בגדים בתיק ותחליף מחוץ לבית.


אז איך מנחילים לילדים ערך של יושרה ואמירת אמת?

לא משנה כמה תדברו על חשיבות אמירת אמת אתם חותרים תחת הערך הזה כשהילד רואה אתכם משקרים. שימו לב לשקרים האינסטינקטיביים שלכם כמו "תגיד שאני לא בבית" או הורים שמשקרים לגבי הגיל כדי לקבל הנחה. זה מעביר לילד מסר מבלבל. מחקר מאונ' סן דיאגו בקליפורניה מצא שתלמידי יסודי ששמעו שקר ממבוגר על נוכחותה של סוכריה בחדר אחר היו בעלי סיכויים גבוהים יותר להסתיר התנהגות לא ראויה שלהם.


לפני שאתם שואלים מה קרה בקשו מהם להבטיח שיגידו את האמת. זה מגביר את הסיכויים שיהיו כנים. ההבטחה הזאת מעבירה להם מסר ברור לגבי מה שאתם מצפים.

השתמשו בסיפורים מעוררי השראה – במחקר של טלוור החוקר הקריא לילדים סיפור על ג'ורג' וושינגטון שסיפר לאביו את האמת לאחר שכרת את עץ הדובדבנים ואביו שיבח אותו על הכנות. כמות השקרים של הילדים ששמעו את הסיפור היתה נמוכה יותר במחקר המשך. לעומתם, ילדים שהאזינו לסיפור על הילד שצעק "זאב" המשיכו לשקר באותה מידה.


למדו את הילדים את ההבדל בין סוד טוב כמו מסיבת הפתעה או מקום מחבוא במשחק לסוד רע כמו מישהו שנגע בי בלי רשות. עם ילדים עד גיל 7 עדיף בכלל לא להשתמש בשמירת סודות כי הם לא יכולים עדיין להבין את ההבדל.


בגיל מאוחר יותר אפשר להסביר להם שסוד טוב זה משהו ששומרים לזמן קצר ואז אפשר לגלות, וכשמגלים אותו הצד השני שמח או ששום דבר רע לא קורה כמו מתנה שהכנתי למישהו. סוד רע זה כשמאיימים עליך שיקרה לך משהו אם תספר, או שאומרים לך לא לספר להורים. הבטיחו להם שהם תמיד יכולים לספר לכם ואתם תדאגו ששום דבר רע לא יקרה להם.


מה לעשות כשיודעים שהילד שיקר? לא לתייג אותו כשקרן. זה לא יגרום לו לספר את האמת. במקום זה, בעדינות תתעקשו על מה שאתם יודעים שקרה, הסבירו שאתם מצפים לכנות ותנו לילד שלכם דרך לתקן את ההתנהגות.


משקרים שמטרתם למשוך תשומת לב, כמו סיפורים שמוציאים את הילד טוב מול החברים שלו, עדיף להתעלם ולא לעמת אותו עם אמירה בסגנון "זה שקר. אני יודע שזה לא קרה". ואם אתם יודעים שזה שקר גם לא צריך להמשיך לשאול שאלות המשך בנושא.


אם זה לא עובד, אפשר לנזוף קלות ולהגיד משהו כמו: "אתה יודע, זה נשמע לי קצת כמו סיפור, אולי תנסה שוב ותספר לי מה באמת קרה?". המטרה היא להצביע על ההתנהגות השלילית ולעודד אותו לתקן.

אם השקר הוא רציני יותר כמו ילדים שמשקרים על מה עשו בבילוי כדאי לחשוב על תוצאה שלילית. לילד צריך להיות ברור שלשקר יש מחירים. זאת צריכה להיות ענישה שתייצר השפעה אבל לא דרמתית מדי ותאפשר לילד לנסות שוב.


תזכירו להם שאנחנו לא מצפים למושלמות. אפשר לומר משהו כמו: "אני אשאל אותך את השאלה ויכול להיות שתענה לי משהו שאני לא באמת ארצה לשמוע אבל תזכור שאני אוהב אותך לא משנה מה ולפעמים אנשים טועים. אז אני רוצה שתיתן לי תשובה כנה".


אל תדחקו אותם לפינה אם אתם יודעים את האמת. זה מתכון טוב לקבל תשובה שקרית. וככל שהם משקרים לנו יותר, זה הופך עבורם לקל יותר בפעם הבאה. אז במקום לשאול את הילד אם הוא למד למבחן תתחילו בלומר שאתם יודעים שלא למד ובוא נדבר על למה כדאי ללמוד.


מתי לדאוג?

כשהשקר מתרחש לעיתים קרובות בנושאים שונים כמו לדוג' לימודים, חברים שאיתם מבלים, ביצוע מטלות

או כשילדים מציבים את עצמם במצבי סיכון כתוצאה מהשקר. לדוג' כשהם אומרים שהם הולכים למקום אחד אבל בפועל הולכים למקום אחר.

או כשהשקר פוגע במערכת היחסים עם הילד והופך את זה לקשה יותר להינות אחד עם השני מעבר לשאלה "האם אתה אומר את האמת?"


ולסיום, אל תיקחו את השקרים באופן אישי. זיכרו שזאת דרך לא יעילה של הילדים לפתור בעיות ותלמדו אותם איך אפשר לפתור בעיות בלי לשקר.

11 comentários


Hindi Numbers
Hindi Numbers
לפני 3 ימים

v

Curtir

Deal Properties
Deal Properties
לפני 5 ימים

The experts we have on board are dedicated to ensuring that you receive the best possible guidance and support when it comes to dealing with property dealers in Dwarka Expressway. The years of experience in the industry have equipped them with the necessary tools to navigate the complexities of the real estate market effectively. You can rely on our agents advice and recommendations to help you achieve your property goals.

Curtir

Vehicle Movers
Vehicle Movers
לפני 7 ימים

Looking to find dependable Car Transport in Vadodara? Vehicle Movers is the only place to search! Our specialty is providing economical, effective, and safe vehicle transportation services that are customized to your demands. Whether you're relocating across India or locally, our knowledgeable staff makes sure your car gets to its destination without incident. Your automobile is in excellent hands with its cutting-edge equipment and full insurance coverage. Select Vehicle Movers to get excellent service and hassle-free automobile transportation in Vadodara. Get a free quotation by contacting us right now.

Curtir

Jack Head
Jack Head
16 de jul.

Have you ever wondered how https://au.assignmenthelppro.com/ improves students' understanding of complex topics? AssignmentHelpPro offers crucial academic support for students across various subjects. Their team of professional tutors and writers provides high-quality, well-researched assistance for essays, research papers, and other assignments. Emphasizing originality and timely delivery, they help students achieve better grades and deepen their understanding of challenging topics. By offering personalized guidance and reducing academic stress, Assignment Help in Australia becomes an invaluable resource for students striving for excellence. Trust their expert services to meet your academic needs effectively and successfully.

Curtir

Gati House Shifting in Jalandhar is a reputable company specializing in customized Packers and Movers in Jalandhar solutions for households and offices. They prioritize customer satisfaction by ensuring secure and efficient transportation using top-notch materials and advanced methods. Services include local, domestic, and international relocations, with a strong reputation for timeliness and professionalism.


Curtir
bottom of page