top of page

למה ילדים משקרים ואיך להתמודד עם זה

לתחמן, שקרים לבנים, חצאי אמת – איך שלא נתייג את זה, מתישהו ילדים כנראה ישקרו לנו. הקטנים ימציאו

סיפור על למה אין מצב שהיא בעטה באחיה הקטן, והגדולים אולי ישקרו על שיעורי בית או מקומות שהם יצאו לבלות בהם.


מחקר של ויקטוריה טלוור, מאונ' מקגיל במונטריאול, בדק שקרים בגילאי שנתיים עד ארבע. החוקר השאיר את הילד לבד בחדר עם קופסא ואמר לו לא להציץ. כמעט כל בני השנתיים הציצו ושליש מהם שיקרו לגבי זה. אצל בני 3-4 מעל 60% הציצו וכמעט כולם שיקרו וטענו שלא הציצו. אנחנו לומדים מזה שלגדולים יותר יש יותר משמעת עצמית להימנע מלהציץ אבל יש סיכוי גבוה יותר שהם ישקרו

לפעמים זה תופס אותנו בהפתעה. רגע אחד הם אמרו רק אמת ופתאום הם רוב הזמן משקרים. אבל אם נבין למה זה קורה נוכל להתמודד עם זה בצורה שקולה ונכונה ולא להילחץ.

ילדים משקרים כי הם גילו יכולת חדשה והם מנסים אותה כמו שהם ניסו הרבה יכולות אחרות בעבר .

לשקר דורש חשיבה מתוחכמת. הילד צריך לא רק לדמיין משהו שהוא לא נכון אלא גם לצפות איך האחר יגיב להמצאה, לזכור את הסיפור שהמציא ולשלוט בדחף לפלוט את האמת. סוג השקרים והרמה שלהם משתנים לפי הגיל:


הם מתחילים לשקר בסביבות גיל 2-3. בשלב הזה הם עוד לא מבינים לגמרי את ההבדל בין משהו שהם מדמיינים לבין משאלות ופנטזיות שיש להם. למשל רגשות חזקים יכולים לגרום לילד בן שלוש להתעקש שאחיו התינוק אכל לו את העוגייה בזמן שברור שזה לא קרה. בגיל הזה עדיף לנקוט בגישה מתונה ולענות בדיפלומטיות תשובה שמשאירה מקום לספק כמו: "באמת? אז זה בטח לא פירורים שאני רואה על הסנטר שלך". שקרים אחרים יתמקדו בהכחשה של התנהגות לא רצויה. בד"כ מדובר במשאלת לב יותר מאשר רצון שלהם לרמות. מנקודת המבט של ילד אם הוא יגיד שהוא לא עשה את זה אז ההורה לא יכעס ואיכשהו באופן קסום זה ימחק את ההתנהגות. בגיל הזה כדאי לעודד אמירת אמת ע"י חיזוקים חיוביים והקראה של ספרי ילדים מתאימים.


בסביבות גיל 4 הם כבר יודעים את ההבדל בין אמת לשקר ושלשקר זה רע אבל הם גם רוצים לרצות את המבוגרים אז הם משקרים כדי להסתיר התנהגות לא רצויה. אז הם יכולים להשיב בנונשלנטיות "לא" כששואלים אותם אם הם אכלו את השוקולד. תנצלו כל הזדמנות כדי להסביר מה זה שקר ולמה זה רע ורצוי לעשות את זה מיד אחרי שהשקר נאמר. העבירו מסר שיושרה ואמירת אמת הם ערכים חשובים. תהיו אסרטיביים בתגובה לשקר: "זה נשמע שאתה לא אומר את האמת" או "את בטוחה שזה מה שקרה?" אבל תשחררו אחרי שהקשבתם ובעדינות תיקנתם את הילד.


בסביבות גיל 6-8 הם כבר יכולים לדבוק בסיפור שקרי באופן שישמע אמין. לפעמים כמות הכללים בגיל הזה היא רבה מדי עבור ילדים והם משקרים כדי לווסת את הלחץ והעומס או כדי לא להסתבך. על רוב השקרים כמו "לא היו שיעורים היום" קל לעלות. דברו על זה בפתיחות והמשיכו להקריא סיפורים רלוונטים .תחזקו את הילד כשהוא מדבר בכנות.


בגילאי 9-12 ילדים מתחילים לבסס מוסר ומצפון ואז גם מרגישים רגשות אשמה אחרי שהם משקרים. זה גיל שאפשר כבר להסביר בצורה ישירה יותר את ההבדל בין פגיעה באמון לשקר לבן, שהמטרה שלו היא למנוע העלבה של מישהו אחר


בתחילת גיל ההתבגרות השילוב של התפתחות מהירה שמשפיעה על האימפולסיביות והדחפים שלהם לצד הרצון הטבעי ליותר עצמאות יכולה להוביל למצבים בו הם לא אומרים את האמת. אנחנו נראה ירידה בסוגים מסוימים של שקרים אבל מצד שני עלייה בשקרים בנוגע למידע שהם תופסים אותו כפרטי או במצבים שהם חושבים שחוקי הבית קשיחים מדי. למשל מתבגרת שההורים שלה לא מרשים לה להתלבש בצורה מסוימת תיקח איתה בגדים בתיק ותחליף מחוץ לבית.


אז איך מנחילים לילדים ערך של יושרה ואמירת אמת?

לא משנה כמה תדברו על חשיבות אמירת אמת אתם חותרים תחת הערך הזה כשהילד רואה אתכם משקרים. שימו לב לשקרים האינסטינקטיביים שלכם כמו "תגיד שאני לא בבית" או הורים שמשקרים לגבי הגיל כדי לקבל הנחה. זה מעביר לילד מסר מבלבל. מחקר מאונ' סן דיאגו בקליפורניה מצא שתלמידי יסודי ששמעו שקר ממבוגר על נוכחותה של סוכריה בחדר אחר היו בעלי סיכויים גבוהים יותר להסתיר התנהגות לא ראויה שלהם.


לפני שאתם שואלים מה קרה בקשו מהם להבטיח שיגידו את האמת. זה מגביר את הסיכויים שיהיו כנים. ההבטחה הזאת מעבירה להם מסר ברור לגבי מה שאתם מצפים.

השתמשו בסיפורים מעוררי השראה – במחקר של טלוור החוקר הקריא לילדים סיפור על ג'ורג' וושינגטון שסיפר לאביו את האמת לאחר שכרת את עץ הדובדבנים ואביו שיבח אותו על הכנות. כמות השקרים של הילדים ששמעו את הסיפור היתה נמוכה יותר במחקר המשך. לעומתם, ילדים שהאזינו לסיפור על הילד שצעק "זאב" המשיכו לשקר באותה מידה.


למדו את הילדים את ההבדל בין סוד טוב כמו מסיבת הפתעה או מקום מחבוא במשחק לסוד רע כמו מישהו שנגע בי בלי רשות. עם ילדים עד גיל 7 עדיף בכלל לא להשתמש בשמירת סודות כי הם לא יכולים עדיין להבין את ההבדל.


בגיל מאוחר יותר אפשר להסביר להם שסוד טוב זה משהו ששומרים לזמן קצר ואז אפשר לגלות, וכשמגלים אותו הצד השני שמח או ששום דבר רע לא קורה כמו מתנה שהכנתי למישהו. סוד רע זה כשמאיימים עליך שיקרה לך משהו אם תספר, או שאומרים לך לא לספר להורים. הבטיחו להם שהם תמיד יכולים לספר לכם ואתם תדאגו ששום דבר רע לא יקרה להם.


מה לעשות כשיודעים שהילד שיקר? לא לתייג אותו כשקרן. זה לא יגרום לו לספר את האמת. במקום זה, בעדינות תתעקשו על מה שאתם יודעים שקרה, הסבירו שאתם מצפים לכנות ותנו לילד שלכם דרך לתקן את ההתנהגות.


משקרים שמטרתם למשוך תשומת לב, כמו סיפורים שמוציאים את הילד טוב מול החברים שלו, עדיף להתעלם ולא לעמת אותו עם אמירה בסגנון "זה שקר. אני יודע שזה לא קרה". ואם אתם יודעים שזה שקר גם לא צריך להמשיך לשאול שאלות המשך בנושא.


אם זה לא עובד, אפשר לנזוף קלות ולהגיד משהו כמו: "אתה יודע, זה נשמע לי קצת כמו סיפור, אולי תנסה שוב ותספר לי מה באמת קרה?". המטרה היא להצביע על ההתנהגות השלילית ולעודד אותו לתקן.

אם השקר הוא רציני יותר כמו ילדים שמשקרים על מה עשו בבילוי כדאי לחשוב על תוצאה שלילית. לילד צריך להיות ברור שלשקר יש מחירים. זאת צריכה להיות ענישה שתייצר השפעה אבל לא דרמתית מדי ותאפשר לילד לנסות שוב.


תזכירו להם שאנחנו לא מצפים למושלמות. אפשר לומר משהו כמו: "אני אשאל אותך את השאלה ויכול להיות שתענה לי משהו שאני לא באמת ארצה לשמוע אבל תזכור שאני אוהב אותך לא משנה מה ולפעמים אנשים טועים. אז אני רוצה שתיתן לי תשובה כנה".


אל תדחקו אותם לפינה אם אתם יודעים את האמת. זה מתכון טוב לקבל תשובה שקרית. וככל שהם משקרים לנו יותר, זה הופך עבורם לקל יותר בפעם הבאה. אז במקום לשאול את הילד אם הוא למד למבחן תתחילו בלומר שאתם יודעים שלא למד ובוא נדבר על למה כדאי ללמוד.


מתי לדאוג?

כשהשקר מתרחש לעיתים קרובות בנושאים שונים כמו לדוג' לימודים, חברים שאיתם מבלים, ביצוע מטלות

או כשילדים מציבים את עצמם במצבי סיכון כתוצאה מהשקר. לדוג' כשהם אומרים שהם הולכים למקום אחד אבל בפועל הולכים למקום אחר.

או כשהשקר פוגע במערכת היחסים עם הילד והופך את זה לקשה יותר להינות אחד עם השני מעבר לשאלה "האם אתה אומר את האמת?"


ולסיום, אל תיקחו את השקרים באופן אישי. זיכרו שזאת דרך לא יעילה של הילדים לפתור בעיות ותלמדו אותם איך אפשר לפתור בעיות בלי לשקר.

1 Comment


Improving your writing in a very limited time could also be not possible however ensuring your paper is 100% unflawed is unquestionably come-at-able. Proofreading is highly vital whether or not you're writing educational, skilled, "Can someone do my assignment for me" or simply personal essays. If you would like to influence your readers or convey your ideas effectively, your paper ought to be error-free and of high-notch quality. to make sure its overall excellence, you'll be able to avail English descriptive linguistics check online as this can be designed to allow you quick and economical proofreading facilitate. The "Database Management Homework Help " is found on the internet—Guaranteed Quality Papers with English Grammer Check.

Like
bottom of page